Ana Sayfa / Faaliyetler / EGE BÖLGESİ TEMSİLCİLER EĞİTİM SEMİNERİMİZİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRDİK

EGE BÖLGESİ TEMSİLCİLER EĞİTİM SEMİNERİMİZİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRDİK

Sendikamız Ege Bölgesi Temsilciler Eğitim Seminerini 14-17 Mart 2022 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirdi.

Eğitim seminerimize, Genel Başkanımız Fahrettin KÜTÜKÇÜ, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman YILDIZ, Genel Başkan Yardımcılarımız Aytekin KOÇ, Ahmet SERT, Ali GÖKTAN, Ege Bölge Başkanımız Fatih ŞEN, Bölge Başkan Yardımcılarımız ve işyeri sendika temsilcilerimiz ile uzmanlarımız katıldı.

”Yerin metrelerce altında helal rızkını arayan bir avuç maden emekçisinin kurduğu bir sendikadır”

Genel Başkan Yardımcımız Aytekin KOÇ’un açılışını gerçekleştirdiği Eğitim Seminerimizde Açılış konuşmasını Genel Başkanımız Fahrettin KÜTÜKÇÜ yaptı.

Konuşmasında “Sendikamız 2011 yılında ülkemizin mütevazi ilçesi, kömür madeninin başkenti olan Soma’da kurulmuştur. Çalışanın hakkını alamadığı, emeğinin sömürüldüğü, iş cinayetlerinin devam ettiği, işveren sendikacılığının zirve yaptığı, “ben işçiyim, ben emekçiyim, ben sendikalıyım, ben hakkımı alamıyorum” demenin suç olduğu bir zamanda, tekelci sendikanın saltanatına, haksızlıklarına son vermek için, davasına inanmış, bu yola baş koymuş, her türlü riski göze almış, yerin metrelerce altında helal rızkını arayan bir avuç maden emekçisinin kurduğu bir sendikadır” dedi.

“Sendikamız Hak-İş’in ilkeleri, prensipleri, misyonu ve vizyonu ile büyümeye devam ediyor”

KÜTÜKÇÜ “Hak-İş çatısı altında vücut bulmuş olan sendikamız, Hak-İş’in ilkeleri, prensipleri, misyonu, vizyonu ile büyümeye devam ediyor. Dünden bugüne baktığımızda, sendikamız Öz Maden-İş çok ciddi başarılar elde etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Bu başarıda Hak-İş Konfederasyonu genel başkanı Sayın Mahmut ARSLAN başta olmak üzere bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Hak-İş genel başkan yardımcısı Dr. Osman Yıldız beye ve Hak-İş’imizin diğer yöneticilerine teşekkürü bir borç biliriz” dedi.

Genel Başkanımız “Başarının sırrı ise ilkeli, kararlı, sorumlu, onurlu, sendikacılık anlayışımızdan taviz vermeden yolumuza devam etmemizdir” dedi.

“Madencilik ve taşocakları işkolunda Türkiye  barajını aşan 3 sendikadan biriyiz”

“Türkiye’de Madencilik ve Taş Ocakları işkolunda kurulu bulunan 8 sendika vardır” diyen Genel Başkanımız, “Bunlardan sadece 3 tanesi Türkiye barajını aşmıştır ve Sendikamız Öz Maden İş bunlardan biridir. Hedefimiz başta Hak-İş olmak üzere sizlerden aldığımız güçle ve Allah’ın izniyle, üye sayımızı yükseltmektir ve sendikamıza en üst seviyelere çıkarmaktır” diyen genel başkanımız Fahrettin KÜTÜKÇÜ “Ben buna inanıyorum. Bu zor değil sizde inanın omuz omuza verdiğimiz zaman bu neden olmasın? diyerek konuştu.

“Şu anda arayan değil aranan bir sendika haline geldik”

Şu anda arayan değil aranan sendika haline geldik elhamdülillah. Soma havzası başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden sendikalı sendikasız herkes bizleri aramaya başladı.

“İşimiz çok yolumuz uzun”

“İşimiz çok yolumuz uzun” diyen Genel Başkanımız Fahrettin KÜTÜKÇÜ,

-Biz genç, dinamik ve heyecanlı bir sendikayız.

-Bu iş bir Hak-İşi

-Bu iş bir sevda işi,

-Bu iş bir dava işi,

-Bu iş bir emek işi,

-Bu iş bir özveri işi,

-Bu iş bir vebal işi,

-Biz mücadele etmezsek işçi hakkını alamaz.

-Biz işimizi sevmezsek başarılı olamayız.

-Biz davamıza inanmazsak başkasını inandıramayız.

-Biz mücadele etmez isek emeğimizin karşılığını alamayız.

-Biz işimizi yapmazsak vebal altındayız.

-Onun için Hak-İş diyoruz.

-Onun için Öz Maden-İş diyoruz.

-Onun için eğitim diyoruz.

-Onun için mücadele diyoruz.

-Onun için daha çok çalışmalıyız diyoruz.

Biz Öz Maden -İş olarak üzerimize düşeni yapmaz, davamıza sahip çıkmazsak sendikalı sendikasız hiç fark etmiyor, emekçi ezilmeye, sömürülmeye, kayıt dışı çalıştırılmaya, emek hırsızlığı yapılmaya, iş kazalarına, iş cinayetlerine, haksız yere işten atılmaya, emeğinin karşılığı olan kıdem tazminatlarını mahkemede aramaya, sağlıksız şartlarda çalışmaya devam edecektir. Eğer biz mücadele eder üstümüze düşeni yaparsak bunların üstesinden geleceğimize inanıyorum dedi.

“Bizi bekleyen sendikasız işçiler var”

Ülkemizde 210.000 maden ve taşocakları işçisi var. Bunların sadece 40 bini sendikalı geriye kalan çalışanların tamamı sendikasız. Sendikaların olmadığı işyerleri, işçiler bizi bekliyor. Gidemediğimiz yer bizim değildir. Mensupsak mesulüz onun için daha yolun başındayız. Örgütlenmeye hızlı bir şekilde devam etmeliyiz. Sizlerin de bildiği gibi sendikamız, en tehlikeli en ağır iş kolu olan, 03 nolu madencilik ve taş ocakları iş koluna girmektedir. Bu sebeple biz madencilerin olmazsa olmazı, iş sağlığı ve güvenliğidir. Allah madencilerimizin ayağına taş değdirmesin, Allah kaza bela vermesin. Dünyada ve Türkiye’de maden kazalarında hayatını kaybeden maden şehitlerine Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yapacağımız Ege bölgesi temsilciler eğitim seminerinin, çalışma hayatına temsil ettiğimiz üyelerimize, sendikamıza hayırlar getirmesini diliyorum hepinize tekraren hoşgeldiniz diyor,  saygı sevgiyle selamlıyorum diyerek sözlerine son verdi.

Daha sonra konuşma yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman YILDIZ ise şunları söyledi.

“Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın Selamlarını İletmek İstiyorum”

Öz Maden-İş Sendikamızın Temsilcilerini Ankara’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Yıldız, “Sizlere HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın selamlarını ve İzmir Kınık’taki maden ocağında meydana gelen üzücü olay nedeniyle tekrar geçmiş olsun dileklerini iletmek istiyorum” dedi.

Öz Maden-İş Sendikamızın örgütlü olduğu İzmir Kınık’taki maden ocağında meydana gelen üzücü olay karşısında HAK-İŞ’in, Öz Maden-İş Sendikasının ve üyelerin yoğun bir mücadele verdiğini hatırlatan Yıldız, “Burada hepiniz seferber oldunuz, hepiniz büyük bir soğukkanlılıkkla sorumluluklarınızı yerine getirdiniz. Bu bütün takdirlerin üstündedir ve son derece önemlidir. Tekrar hepinize geçmiş olsun diyorum. Gerçekten bu zor anlarda, insanların şaşkın olduğu, telaşa düştüğü zamanlarda soğukkanlılıkla mücadele verdiniz. Genel Başkanımız Mahmut Arslan da kazadan sonra süreci yakından takip etti. Mutlaka bütün sorunları bir anda çözemeyiz ama önemli olan böyle bir zamanda o gayreti, samimiyeti ortaya koymaktı” diye konuştu.

“Yapacaklarımıza Birlikte Karar Vermeliyiz”

Öz Maden-İş Sendikası Temsilcilerini böylesine güzel bir programda bir araya getiren Genel Başkanımız Fahrettin Kütükçü’ye teşekkürlerini ileten Yıldız, “Biz bir teşkilatın mensubu isek, toplantı ve eğitim yapmak ve bir araya gelmek çok önemli. Burada konfederasyonumuz, sendikamız ve sizler bir aile olarak, bir ekip olarak hareket etmekteyiz. Bizler, sözle beraber aksiyonu ve eylemi de yapacak olan insanlarız. Dolayısıyla ne yapacağımıza birlikte karar vermemiz gerekiyor. Onun için beraber konuşmamız ve değerlendirmelerde bulunmamız lazım” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Sendikamızın Büyümesi Türkiye’nin Bir Kazanımıdır”

Yıldız, son yayınlanan istatistiklere baktığımızda Öz Maden-İş Sendikamızın her geçen gün büyümesini sürdürdüğünü belirterek, “Öz Maden-İş Sendikamızın büyümesi Türkiye’nin bir kazanımıdır” dedi.

Öz Maden-İş Sendikası’nın içerisinde farklı bir mücadele ruhu barındırdığını hatırlatan Yıldız, “Öz Maden-İş Sendikamızda mücadele ruhu var. O ruh olmadan olmaz. Burada hepiniz bu mücadelenin içerisindesiniz. Ben bunu görüyor ve çok mutlu oluyorum. İşkolumuz da bir risk var ve daha çok mücadele gücümüzü ortaya çıkarmamız gerekiyor. Geciktirmeden, zamanında ve anında yeteneğimizi ve hareket kabiliyetimizi ortaya koymamız lazım” dedi.

“Sizlerle Madende Bir Araya Gelmek İstiyoruz”

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın maden emekçileriyle biraraya gelmeyi çok arzu ettiğini hatırlatan Yıldız, “İnşallah en yakın zamanda Genel Başkanımız Mahmut Arslan da madene inip sizlerle görüşmek, sizlerle beraber olmak istiyor” dedi.

“Eğitim Programının Hayırlı Olmasını Diliyorum”

Eğitim programının her gününün her anının dolu dolu geçmesi dileğinde bulunan Yıldız, “Bu eğitim programı çok dolu bir eğitim olacak. Birlikte değerlendireceğiz ve birlikte kurumları ziyaret edeceğiz. Kendi Genel Merkezinizi görmenizi ben çok önemsiyorum. HAK-İŞ Konfederasyonumuz da sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız. Çünkü biz bir aileyiz. Buralar sizlerin eviniz” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra ise ilk olarak Toplu İş Sözleşmesi Danışmanı Yahya BİLGİN, yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmemizin nasıl imzalandığı ile ilgili bilgiler aktardı ve toplu iş sözleşmemizin maddeleri hakkında görüş bildirdi. Daha sonraki süreçte yeni sözleşmemiz ile ilgilide fikir alışverişinde bulunuldu.

Daha sonra ise Maden ve Yeraltı Çalışanlarının İş Hukuku bakımından hakları eğitimini ise Hizmet-İş Sendikası Baş Hukuk Müşaviri ve Hukuk İşleri Daire Başkanı Avukat Kürşat KAYA sunumunu yaptı. Sunumda yürürlükte bulunan toplu  iş sözleşmemiz ve genel iş hukuku konularında bilgiler aktararak sorunlar üzerinde konuşuldu.

Eğitim seminerimizin son konusu ise İş Sağlığı ve Güvenliği konusu oldu. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Maden Mühendisi Hüseyin Can DOĞAN ve MİSGEP Takım Lideri Gökhan GÜLER İş Sağlığı ve Güvenliği konularında sunumlarını yaptılar.

Eğitim seminerimizin sonunda seminerimize katılan temsilcilerimize “Katılım Belgesi” dağıtıldı.

 

Kontrol Edin

Cumhurbaşkanımızın büyük müjdeyle açtığı madende çalışan Gübretaş işçileri eylemde

Cumhurbaşkanımızın büyük müjdeyle açtığı madende çalışan Gübretaş işçileri eylemde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını …