Ana Sayfa / Faaliyetler / GENEL BAŞKAN KÜTÜKÇÜ’DEN TAKLİTÇİ SENDİKALARA TEPKİ

GENEL BAŞKAN KÜTÜKÇÜ’DEN TAKLİTÇİ SENDİKALARA TEPKİ

 Öz Maden İş Sendikası Genel Başkanı  Fahrettin Kütükçü Somaolay gazetesini ziyaret etti, Ülkem İş Konfederasyonu çatısında faaliyet  yürütmeyi hedefleyen ve yeni bir oluşum olan Öz Hak Maden İş Sendikasını eleştirdi.

 

Hak İş’te Yer Edinemeyen Gruplar Başka Kapılar Arıyor

 

Başkan Kütükçü: ‘’ Hak İş Konfederasyonu ve Öz Maden İş  Sendikası olarak Soma’da ve Türkiye’de bir çok bölgede İşveren ve işçilerimiz arasındaki beklentiler arasında denge oluşturmak amacıyla Öz Maden İş olarak çalışmalarımıza ve Örgütlenme faaliyetlerimizi emin adımlarla sürdürmeye çalışıyoruz. Ancak Hak İş’te yer edinemeyen gurupların farklı beklentileri ve bu beklentilerini de bizim adımıza yakın isimler kurarak yürütmeye çalışmalarını etik bulmuyoruz. Sendikacılık bu değildir” dedi.

 

“Taklitçi Olmayın”

 

Öz Maden İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü yeni bir sendikal örgütlenme olan ve bunu kamu oyunda Hak İş Konfederasyonuna yakın isimlerle lanse eden zihniyetin yolunun doğru olmadıüğını söyledi.  Genel Başkan Kütükçü, “Biz yolumuzdan eminiz. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Bizim felsefemizde İlkeli, kararlı ve sorumlu bir sendikal faaliyet yürütmektir. Biz bu anlayışla yavaş yavaş işçimizi kazanarak ve işvereni de yıpratmadan hakkımızı savunuyoruz. Bu yolda da kimseyi taklit etmiyoruz. Kimsenin de bizi taklit etmesini istemiyoruz. Güzel ve kaliteli çalışmalar yapıyoruz. Bu nedenle bizi örnek alabilirler.  Biz örgütlü olduğuz bölgelerde işçimizin bir sıkıntısı olduğunda hem temsilci arkadaşlarımız hem de Genel Başkan olarak ben Ankara’dan gelerek o işçilerimiz ile birebir diyalog içerisinde oluyoruz. İşçimizin ayağına taş değmesin. Onlar olduğu için bizler varız ve bu yüzden önceliğimiz onların haklarını aramak. Hem işverenin beklentilerini üretim olarak sağlamak hem de işçimizin haklarını en iyi şekilde onlara sunmaktır gayemiz. Biz nihayetinde ülkemizde yaşanan tekelleşmiş sendikacılığı bu çukurdan çıkartmayı hedefliyoruz. Sadece Türk İş ile değil ona alternatif bir sendikacılığı getirerek örgütlenmek ve büyümek istiyoruz.” dedi.

 

 ‘’Biz Sendikacıyız ve İlkeli olmak zorundayız.’’

 

Öz Maden İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü günümüzde sendikacılığın farklı yollara itildiğini belirtti. İnsanların bulundukları makamın gücünü kullanarak bir şeyler yapmaya çalıştığını ifade eden Kütükçü, “Biz öyle yapmıyoruz. Bizler bulunduğumuz makama güç veriyor ve bu sayede çalışanların haklarını arıyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza kendimizi iyi bir şekilde ifade etmeliyiz ki hiçbir kurumda yer edinemeyenlerin ortaya çıkarak asparagas haberlerini ve yalanlarına kanmasınlar. Ben bu Sendikal süreci ve isim karmaşasını doğru bulmuyor ve kabul etmiyorum. Öz Maden İş olarak Soma’da ve diğer bölgelerde bizim ismimizi kullanmalarını kesinlikle ahlaki bulmadığımı üzerine basarak yenilemek istiyorum. Çünkü onların yapacakları hatalar isim benzerliği yüzünden bize yansır.  Bizim derdimiz ideolojimizi ön plana çıkarmak, siyaset yapmak bir şeylerden nemalanmak değil. Biz siyasete de, İşverene de işçiye de eşit bir noktadayız.

 

“Makamdan Güç Alan değil Makama Güç Veren Olacağız”

 

Temsil ettiğimiz insanlara mensup isek aynı zamanda o insanlardan mesul de olmuşuzdur. Onun için ilkeli ve ahlaki bir yol çizilmelidir. Bizim ismimizi kimse kullanmasın. Örnek alsınlar ancak Taklit etmesinler. İşçiyi aldatmayın, yalan söylemeyin.  Bizim kapımız herkese açık. Ancak bu güne kadar işçimizin yanında olunmadı. Onlar hep ezildi, hak ettiği ücreti alamadıı, temsil edilmedi. Sadece masalarda değil işçinin ihtiyacı olduğunda onun yanında olmak gerekir. Biz Öz Maden İş Sendikası olarak Soma’da varız, Kınık’ta varız, Türkiye’nin her yerinde varız, kapımız her kese açık. Önceliğimiz işçimizin sosyal ve ekonomik haklarının sağlanması ve hak ettiğini almasıdır. Unutulmamalıdır ki işveren bizim rakibimiz değil sosyal ortağımızdır. İşçisi memnun bir işveren üretimden de memnun olur. Biz bu iki kutup arasında köprü olmak istiyoruz. İşçiler sahipsiz değildir. Makamı kullanmayın. Makamınıza güç veren olun ve işçinize ve yaşadığınız bölgeye katkı sağlayın” dedi.

 

Genel Başkan Fahrettin Kütükçü, Öz Maden İş Sendikasının bugünlere çok zor bir süreçten geçerek geldiğini belirterek oluşan boşlukları doldurmak isteyen zihniyetlerin taklitten uzak kendi emekleri ile bu mücadelenin içinde bulunması gerektiğini belirtti. İsim benzerlikleri ile yola çıkmanın doğru ve etik olmadığının altını çizdi.

 

Öz Maden İş Sendikası Polyak İşyeri Temsilcimiz Fatih Şen ise, ‘’Ülke İş Konfederasyonu ile yeni bir oluşuma giden ve Öz Maden İş Sendikasının adına yakın bir isimle yol almak isteyen zihniyetin sendikal anlamda izlediği yol etik değildir ve ilkesizdir.’’ dedi.  Hak İş Konfederasyonu çatısı altında Öz Maden İş Sendikasının emin adımlarla büyüdüğünün altını çizdi.

 

https://www.somaolay.com.tr/

Kontrol Edin

Cumhurbaşkanımızın büyük müjdeyle açtığı madende çalışan Gübretaş işçileri eylemde

Cumhurbaşkanımızın büyük müjdeyle açtığı madende çalışan Gübretaş işçileri eylemde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını …