Ana Sayfa / Faaliyetler / UYUM YAPI A.Ş (ETİ BOR İŞLETMELERİ HİSARCIK AÇIK OCAĞI) İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR

UYUM YAPI A.Ş (ETİ BOR İŞLETMELERİ HİSARCIK AÇIK OCAĞI) İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR

Eti Bor İşletmeleri Müdürlüğü Hisarcık Açık Ocağı sahasında faaliyet gösteren Uyum Yapı İnş. Taah. İnş. Malz. İth. İhr. San. Ve Tic. A.Ş yaptığı basın açıklaması ile çalışanları yanılttığı gibi kamuoyunu da yanıltmaktadır.

Şirket ihaleyi aldığı günden bu yana mesnetsiz çeşitli bahaneler uydurarak haksız uygulamalar yapmaktadır. Yalan yanlış beyanlarda bulunmaktadır. Emekçileri fazla çalıştırıp az ücret ödemektedir. Her gün işçi çıkartılmakta, üyelerimiz ücretsiz izne gönderilmektedir. İşçinin onayı alınmadan iş akitleri askıya alınmaktadır.

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu “İşçinin sendikalı olma hakkı engellenemez” demektedir. Yine Türk Ceza Kanunu madde 118’e göre “İşçinin sendikalı olma hakkının engellenmesi halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demektedir. Buradan da anlaşılıyor ki alt işveren anayasal suç işlemektedir.

İşçinin Anayasal hakkı olan Sendikalı olma hakkı ellerinden alınmaktadır. Uyum Yapı şirketinde çalışan işçiler Öz Maden-İş sendikamıza üye olmuşlar gerekli yasal çoğunluk sağlanmış ve yetki tespiti alınmıştır. Ancak şirket yetki tespitine itiraz etmiş ve işçilerin Toplu İş Sözleşmesine kavuşmalarının önüne geçmiştir. Sendikalı olan işçilerimizi işten atmıştır ve onlarla ilgili işe iade davaları da devam etmektedir.

Bu işletmede yapılan haksızlık aynı zamanda Hisarcık işçisine ve Emet halkına yapılıyor demektir.

Bu zor dönemde ülke olarak bir ve beraber olmamız gereken bir dönemde Uyum Yapı şirketinin gayri meşru uygulamalardan vazgeçmesini istiyoruz. “Zulme Dur De” sloganıyla sudan bahanelerle işçi kıyımı yapılmasına dur demeliyiz. Buna göz yummamalıyız. Biz Öz Maden-İş Sendikası olarak buna göz yummayacağız. Bunun bilinmesini istiyoruz.

Tek derdimiz ve tek isteğimiz; Uyum Yapı şirketinin Anayasal suç işlediğini bilmesi ve tüm haksız uygulamalardan vazgeçmesidir. İşten çıkardığı tüm işçileri işe alması ve devam eden yetki davasından vazgeçmesidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖZ MADEN-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU

Hakkında ozmaden_wp_admin

Kontrol Edin

Başsağlığı Diliyoruz!

Türkiye Taş Kömürü (TTK) İşletmelerine ait Üzülmez Müessesesinde üzerine kömür üretimi sırasında ‘arından posta’ olarak …